Jak skomponować dietę BARF?

Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food lub Bone And Raw Food) zdobywa coraz większą popularność wśród opiekunów psów. Coraz więcej osób decyduje się na karmienie psa surowym mięsem, uznając je za najbardziej naturalne.
Czy takie żywienie jest bezpieczne dla psa?
Czym jest BARF?
BARF to model żywienia inspirowany dietą wilków. Opiera się na nieprzetworzonych, surowych produktach – mięsie, kościach, podrobach i w niewielkim stopniu warzywach i owocach.
Choć koncepcja brzmi zdrowo, a same przepisy dostępne w Internecie są przystępne i nieskomplikowane, to prawidłowe skomponowanie diety BARF wymaga specjalistycznej wiedzy.

Założenia diety BARF
Dieta BARF bazuje na uproszczonych schematach, takich jak:
- Porcja: “2-5% masy ciała psa”
- Proporcje: 80% produktów zwierzęcych, 20% warzyw i owoców
- Suplementy: Tran, algi, drożdże browarnicze, olej z łososia, wapń (przy braku kości w diecie)
Czy to naprawdę takie proste?
No cóż – nie 🙂 Diety komponowane według powyższego schematu są mocno niedoborowe. Najczęstszym problemem jest całkowite zaburzenie stosunku wapnia do fosforu i niedobór jednego lub dwóch składników na raz. Ze względu na mocne ograniczenie lub nawet całkowity brak produktów roślinnych diety te są niedoborowe w składniki odżywcze takie jak mangan, cynk czy kwasy linolowy i alfa-linolenowy.
Zawierają również duże poziomy białka, co na dłuższą metę może obciążać wątrobę i nerki.
Czy zatem dieta BARF jest zła?
Nie! Dieta BARF może być zdrowym wyborem, ale tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo zbilansowana. Uproszczone wzory i schematy skutkują niedoborami i nadmiarami składników odżywczych, a stosowane długoterminowo mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Nie oznacza to jednak, że dieta surowa nie powinna być stosowana. Prawidłowo zbilansowana, spełniająca zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i przygotowana z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa mikrobiologicznego może być bardzo dobrą dietą, która przyniesie Twojemu psu wiele korzyści zdrowotnych.
Jak przygotować dietę BARF?
Najprościej i najbezpieczniej – skorzystaj z usług dietetyka zwierzęcego. Żywienie psa jest złożone, wymaga wzięcia pod uwagę nie tylko % masy ciała psa, ale wielu innych czynników. Przy komponowaniu diety dla psa należy wziąć pod uwagę poziom aktywności, wiek, stan fizjologiczny psa czy choroby, a poleganie jedynie na procencie masy ciała i komponowanie diety “na oko” grozi pogorszeniem stanu zdrowia psa, a nie jego polepszeniem.
Jeśli potrzebujesz pomocy z ułożeniem diety, napisz do mnie i umów się na konsultację!
Gotowi na dobre jedzenie?
Do biegu, gotowi... HAU!
Napisz do mnie i zapisz się na konsultację już dzisiaj!
