Jak wybrać karmę dla psa?

Wybór odpowiedniej karmy to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy jako opiekunowie psów. W obecnych czasach mamy to szczęście, że rynek jest wręcz przepełniony najrozmaitszymi rodzajami karm – od suchych, przez półwilgotne, do mokrych, kateringów i komercyjnych diet BARF.
Naturalnie możemy więc czuć się przytłoczeni możliwościami wyboru. Skąd jako opiekun możesz wiedzieć, która dieta będzie najlepsza dla Twojego psa?
W tym artykule pokażę Ci, na co zwrócić uwagę, aby świadomie wybrać karmę, która będzie wspierać zdrowie Twojego psa na każdym etapie życia.
Karma pełnoporcjowa
Zanim w ogóle przyjrzymy się karmie głębiej, musimy ustalić, czy jest to karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca.
- Karma pełnoporcjowa to taka, którą możemy stosować na co dzień, jako podstawę diety. Jest w pełni zbilansowana.
- Karma uzupełniająca jest jedynie dodatkiem do diety i nie zawiera wszystkich składników odżywczych potrzebnych psu do utrzymania zdrowia.
Etap życia
Czy Twój pies jest szczeniakiem, suką w ciąży, a może dorosłym psem? Upewnij się, że przy wyborze karmy weźmiesz pod uwagę na jakim etapie życia jest Twój pies, ponieważ zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla poszczególnych grup różni się znacznie.

Rozmiar psa
To dość istotny aspekt, szczególnie jeśli nasz przyjaciel jest rasy miniaturowej lub olbrzymiej. Małe rasy mogą potrzebować większej gęstości energetycznej w mniejszej ilości pokarmu, a małe granulki, jeśli wybierzemy karmę suchą, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla psa rasy dużej i olbrzymiej.
Skład karmy
Jeden z najważniejszych aspektów w wyborze karmy.
Warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość mięsa. Powinno być ono na pierwszym miejscu w składzie. Szukaj też dokładnego określenia “mięso”, a nie przykładowo “kurczak” czy “jeleń”.
Jakość karmy często jest mylnie oceniana na podstawie poszczególnych składników, w oderwaniu od całego kontekstu receptury. Mówiąc prościej – Liczy się całościowy skład karmy. Każdy składnik jest po coś, dopełnia resztę przepisu. Nie możemy zatem oceniać składu w oderwaniu od reszty składników. Niczego nie zmienia fakt, że w karmie jakaś część składników to groszek czy ziemniak, tak długo, jak pies nie wykazuje na te składniki negatywnych reakcji, a karma jest odpowiednio zbilansowana.
Poziom tłuszczu
Powinien stanowić około 20-25% suchej masy karmy. Szczeniaki i psy aktywne często są w stanie tolerować wyższe wartości, jednak jest to sprawa mocno indywidualna. Jeśli nie wiesz jak obliczyć zawartość tłuszczu, sprawdź mój kalkulator suchej masy.
Poziom włókna
Mając już karmę spełniającą powyższe kryteria możesz dodatkowo zweryfikować zawartość błonnika w karmie, czyli włókna. Dla przeciętnego psa odpowiednie wartości wynoszą od 2 do 5% w suchej masie. Upewnij się, że Twój pies dostaje wystarczającą ilość włókna w karmie przeliczając jej wartości w moim kalkulatorze suchej masy.
Smakowitość i strawność
Dochodzimy do clue całego zamieszania! Zawsze powtarzam jak mantrę – Nawet najlepsza, najbardziej jakościowa karma będzie nieodpowiednia dla Twojego psa, jeśli zwyczajnie nie chce jej jeść. Smakowitość karmy jest odbierana mocno indywidualnie przez psy. Zależy głównie od zapachu, zawartości tłuszczu, samej tekstury karmy i wielu innych. Warto również zwrócić szczególną uwagę na strawność – jeśli Twój pies zjada karmę ze smakiem, ale w niemal takiej samej ilości ją wydala, karma powoduje biegunki czy zaparcia – przeanalizuj dietę swojego psa.
Podsumowanie
Wybór dobrej i odpowiedniej karmy dla Twojego psa, może być przytłaczający i wymagać trochę czasu spędzonego na poszukiwaniach. W wyborze pomoże Ci odpowiedź na siedem krótkich pytań:
- Czy karma jest pełnoporcjowa?
- Czy jest przeznaczona dla szczenięcia, psa dorosłego, seniora?
- Czy karma jest odpowiednia dla wielkości mojego psa?
- Czy karma zawiera mięso na pierwszym miejscu w składzie? Czy nazywa je wprost “mięso z…”, a nie “kurczak” czy “jeleń”?
- Czy karma zawiera odpowiednie ilości tłuszczu?
- Czy karma zawiera odpowiednie ilości włókna?
- Czy mój pies zjada karmę ze smakiem? Czy dobrze ją trawi?
Mając odpowiedź na te pytania będziesz w stanie wybrać najlepszą karmę dla swojego przyjaciela. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem, bardzo chętnie Ci w tym pomogę. Napisz do mnie, by umówić się na konsultację!
Gotowi na dobre jedzenie?
Do biegu, gotowi... HAU!
Napisz do mnie i zapisz się na konsultację już dzisiaj!
